www.elenn-okienko.sk

časopis MAGICKÁ ŽENA – 1/2018 … rozhovor

 

časopis MAGICKÁ ŽENA  1/2018

 

Zaspievaj si ľudovku            Mgr.Elenn Waltersteinová

Milí čitatelia, predstavujeme Mgr. Elenn Waltersteinovú zo Zlatých Moraviec, ktorá sa Vám prostredníctvom nášho časopisu bude prihovárať v dvoch nových rubrikách – rubrika ZASPIEVAJ SI ĽUDOVKU bude venovaná folklóru a EZOTERICKÉ OKIENKO duchovnej oblasti.

 

Elenka, čo nám prezradíš o sebe?

Odpoviem takto: Som Slovenka, manžel Pepík je Čech. Zoznámili sme sa na Morave. Máme spolu dvoch vlastných synov – Vašíka a Jožka. Osvojili sme si cigánskeho chlapca maďarského pôvodu, volá sa Kristián. Priezvisko Walterstein je nemecké, no z oblasti Rakúska.

Mohla by som začať aj inak, napr.: Narodila som sa… samozrejme, že narodila, lebo pre bociana by bolo dosť náročné niesť v noci okolo pol tretej vyše štvorkilové bábätko, ktoré ledva vošlo do perinky. Pre svoj narodeninový deň som si vybrala pekný dátum „utorok 8. 8.“, aj súčet cifier
roku je 8. Na svet som prišla doma (predsa sa nebudem túlať po nemocniciach hneď od príchodu na tento svet, no nie?). Mojím rodiskom bol útulný rodinný dom v malebnej dedinke Brehy pri Novej Bani. Stál na kopci pod horou, pod ním zurčal potôčik a od bočných susedov ho delila veľká záhrada. Bola som prvým dieťaťom svojich rodičov, prvou vnučkou starých rodičov, u ktorých sme bývali a aj tých druhých z ockovej strany. Trikrát prvá hneď od narodenia… kto vie, ten vie…:)

A teraz už vážnejšie: Vybrala som si povolanie, ktoré je vlastne poslaním a vnímam ho ako veľký dar. Som učiteľkou ZŠ s aprobáciou matematika-fyzika a mám za sebou 32 rokov “učiteľovania” na 2. stupni základnej školy, 2 mesiace v strednej škole a niekoľko rokov doučujem doma a cez Skype. Učila som len v dvoch základných školách, na jednej 5 a na druhej 27 rokov. Mám naozaj šťastie, lebo moja práca bola zároveň aj mojím koníčkom. Keďže odjakživa bola matematika pre mňa tým najobľúbenejším predmetom, s radosťou som pubertálnym deťom v škole vysvetľovala, že matematike možno rozumieť a že sa jej vôbec netreba báť. Mám pekné spomienky na výlety, exkurzie a zážitky z rôznych akcií so svojimi žiakmi. Vďaka mojim dvom Jankám a ostatným sa pravidelne stretávam s mojou prvou triedou. A tie zážitky z vyučovania i mimo neho mi ešte aj teraz vyvolávajú úsmev na tvári.

Ktoré sú Tvoje ďalšie koníčky, okrem učiteľského života?

Literatúra – vlastná tvorba (príbehy, zamyslenia, aforizmy, básne, „skladačky“ a pod.) a tiež čítanie kníh, napr. z oblasti ezoteriky, no páčia sa mi aj knihy slovenských autoriek, najviac tie od Táni VasilkovejKeleovej a Kataríny Gillerovej. Párkrát som prednášala vlastnú tvorbu na recitačnej súťaži Vansovej Lomnička v Zlatých Moravciach a v Prahe na Šansonění s Karlíkom Voříškom (známy český televízny moderátor). Hrám na klavíri, okrem klavíra máme doma cimbal, akordeón, gitaru, klávesy, ústne harmoniky, flauty a ďalšie hudobné nástroje. Rada fotografujem a nahrávam kamerou, robila som aj audio nahrávky. Moje športové aktivity sú: Päť Tibeťanov, cvičenie na OrbiTracu a jazda na kolobežke. Bývam v rodinnom dome s veľkou záhradou. Medzi moje záľuby patrí aj venovanie sa webovej stránke OKIENKO SNOV www. elenn-okienko.sk, kde možno nájsť všeličo z mojej činnosti.

“Vybrala som si povolanie, ktoré je vlastne poslaním a vnímam ho ako veľký dar.”

Ako sa z učiteľky – matematikárky stane dopisovateľka, moderátorka a redaktorka?

Po nástupe na svoje prvé učiteľské miesto v Novej Vsi nad Žitavou som začala spolupracovať s okresnými novinami Nitriansky hlas. Písala som tam nielen správy o činnosti žiakov, ale aj postrehy, Príbehy všedných dní, reportáže, rozhovory a pod. V slovenských Učiteľských novinách uverejňovali moje žartovne ladené príspevky v rubrike Čítanie na prestávku (občas pod menom Evelýna Hviezdna). Písala som aj do českých UN a rôznych iných novín a časopisov. Po piatich rokoch som začala učiť u nás v meste a pribudla mi spolupráca s našimi mestskými zlatomoraveckými Tekovskými novinami – písala som rôzne články, mala som tam svoju rubriku Predstavujeme vám…, ktorá bola o úspechoch žiakov z rôznych škôl. Pre naše mestské noviny som robila aj jazykové a štylistické úpravy textov od iných prispievateľov. V Nitrianskom hlase a Tekovských novinách som mala často uverejnené aj fotografie.

V januári 2013 začala moja spolupráca s banskobystrickým internetovým Rádiom Slobodný Vysielač. Najprv to boli dvojhodinovky naživo s názvom Ezoterické okienko (18), predstavila som v nich 21 zaujímavých hostí. Mojím spolumoderátorom bol Peťko Kršiak, výborný moderátor, redaktor, spevák (môj druhý najobľúbenejší), textár, skladateľ, hudobník. V lete roku 2013 mi pribudli v Rádiu SV relácie Žijú medzi nami (20) a Zaspievaj si ľudovku (90). Boli to relácie z nahrávok a postupne k nim pribudli ďalšie – Život na ceste za snom (10) a relácia s ukážkami mojej literárnej tvorby, ktorej som dala názov Zamyslenia… len tak o všeličom zo života (4).

Onedlho budem robiť jazykové úpravy už pre tretiu básnickú zbierku, ktorej autorom je Nicholas – Tajomný básnik (vlastným menom Eduard Číž) z Bratislavy.

Najprv si spolupracovala s novinami a rádiom… čomu sa venuješ najnovšie?

V lete roku 2016 som prijala ponuku Televízie OSEM a stala som sa moderátorkou relácie Hitparáda ľudových piesní. V Televízii OSEM je skvelý kolektív, veľmi rada sa s nimi stretávam a výborne sa mi
s nimi spolupracuje. Mám veľa krásnych a úsmevných zážitkov s Peťkom a Andrejkou z nahrávania v štúdiu. Do Hitparády som si sama pripravovala texty, také svojské, len škoda, že nemali „čítačku“. Nahrávala som a pripravovala aj súťažné piesne, štvrťhodinové bonusy a špeciály – Vianoce, Silvester, Fašiangy, Veľká noc, atď. V každej z 20-tich relácií som mala oblečený iný kroj. Od septembra 2017 pripravujem pre Televíziu OSEM vlastnú reláciu s názvom Zaspievaj si ľudovku a ďalšie špeciály. Réžia, kamera, strih, sprievodné slovo – všetko robím sama.

Znelku mojich „ľudovkových“ relácií, ktorou je žartovná východoslovenská ľudová pieseň, naspieval vynikajúci český spevák (môj najobľúbenejší) Vašek Neckář priamo pre mňa. Mám veľkú zbierku SP a LP platní, CD, DVD, audio a video nahrávok jeho nádherných piesní a vystúpení. A tiež nespočítateľné množstvo fotografií, aj našich spoločných. Už roky rokúce som členkou pražského Klubu Vaška Neckářa a skupiny Bacily, chodím na klubové stretnutia a na Vaškove úžasné koncerty (v roku 2013 som bola na 17-tich, to je zatiaľ rekordný počet koncertov absolvovaných za jeden rok). Vašek Neckář je moja „srdcovka“. Veľmi ma potešil aj nedávno, keď prijal pozvanie nahrať novoročný vinš do mojej silvestrovskej relácie pre Televíziu OSEM.

Akú hudbu máš najradšej?

Mojím najobľúbenejším spevákom je, ako som už spomenula, Vašek Neckář. Jeho piesne sú pre mňa tými najkrajšími a najúžasnejšími, proste, sú balzamom na dušu. Mám rada aj vážnu hudbu (Čajkovský, Mozart, Verdi, Brahms,Vivaldi, Smetana a ďalší) a samozrejme, ľudové piesne.

Matematika, literatúra a ľudová hudba – to je dosť zvláštne prepojenie…

Znovu pripomeniem svoje šťastie a to, že tam „hore“ mám asi veľkú protekciu, keď mi nadelili toľko radosti a zážitkov v rôznych oblastiach. A snáď aj trochu talentu, aby som si mohla všeličo vyskúšať. A pre mňa to veru nie je zvláštne prepojenie, lebo mám rada nielen matematiku, ale aj literatúru a ľudovú hudbu. Každé z nich mi prináša radosť a potešenie iným spôsobom.

“Duchovnom, čiže ezoterikou, som sa začala zaoberať intenzívnejšie pred 20-timi rokmi…”

Čo Ťa priviedlo k ezoterike?

Duchovnom, čiže ezoterikou, som sa začala zaoberať intenzívnejšie pred 20timi rokmi po takmer štyri a polhodinovej operácii v nitrianskej nemocnici.

Áno, som onkologická pacientka a svojim dvom nádorom 2. stupňa som vďačná za môj nový pohľad na život. Od 02. 02. 1998 oslavujem svoje druhé narodeniny, lebo vtedy, akoby som sa naozaj „narodila“ druhýkrát. A odvtedy som svoj život a seba začala vnímať úplne inak. Spomínam si na spoveď a pomazanie chorých pred operáciou. Rozhovor s pánom farárom zanechal vo mne hlboký dojem. Veľmi dobre sa pamätám aj na poslednú návštevu pred operáciou, keď prišli za mnou rodičia, manžel a deti. Po rozlúčke s nimi som sa pozerala cez okno na chodbe ako odchádzajú z budovy nemocnice a rozmýšľala som, či ich ešte niekedy uvidím naživo alebo či ich budem sledovať už len z tej druhej strany, snáď z neba. Vrúcne som prosila, ak má Pánboh pre mňa nejakú úlohu, aby som bola osožná, pomáhala a robila radosť iným, aby ma tu nechal. No pokorne som sa odovzdala do jeho vôle uzmierená s prípadným odchodom na večnosť. Bolo mi ľúto za deťmi, moji chlapci boli ešte malí…

Po operácii som sa akosi nevedela prebrať… trvalo to takmer dva dni. Potom som mala silný zážitok – bola som „pozvaná“ tam „hore“. Skrátim to… môj ocko to „vzal“ za mňa. Ja som zostala a on odišiel, nedožil sa ani 70. narodenín.

Keď som po mesačnom pobyte v nemocnici bola prvýkrát vonku, vnímala som modrú oblohu a zelené stromy úplne inak ako predtým. A cítila som nekonečnú vďačnosť za šancu žiť ďalej. Odvtedy každý deň ďakujem za svoj život v ranných i večerných modlitbách a meditáciách.

Po ožarovaní a ďalšom liečení som sa vrátila na vlastnú žiadosť od septembra do školy učiť. A začala som chodiť na rôzne prednášky, semináre a kurzy z oblasti ezoteriky. Najviac ma oslovila Silvova metóda pod vedením Evky Štarkovej na stretnutiach v Bratislave a Zuzky Rožkovej v Prahe. Páčia sa mi aj kurzy amerického lektora Nicholasa C. Demetryho, jeho meditácie s archanjelmi sú pre mňa veľkým zážitkom. Mojím najväčším spojencom a pomocníkom je môj Michalko, teda Archanjel Michael. Stačí ho poprosiť a pomôže. Naozaj.

Čo z ezoteriky využívaš v bežnom živote?

Najviac mi vyhovuje spojenie s Archanjelom Michaelom a techniky Silvovej metódy. Rada používam kyvadielko, lebo mi odpovedá pravdivo a často mi pomôže rozhodnúť sa alebo ujasniť si niektoré situácie. Mám aj niekoľko druhov výkladových kariet, no vykladám len pre seba a občas svojej kamarátke Ľubke. Mne robí výborné výklady Majka, ktorá je skutočnou odborníčkou na výklady a horoskopy.

“Najviac mi vyhovuje spojenie s Archanjelom Michaelom a techniky Silvovej metódy.”

Máš v rodine podporu pre svoju činnosť?

Áno a veľkú. Obom synom vďačím za techniku – počítač, tablet, 2 kamery, fotoaparát, mobil, nahrávatko, statívy a veľa ďalších pomôcok, tiež za webovú stránku, strihacie a iné programy, ktoré potrebujem na prípravu relácií a upútavok k nim. Naučili ma s tým všetkým pracovať a ochotne mi pomáhajú, najmä počas festivalu. S Vašíkom chodíme spolu na rôzne kurzy z ezoteriky a Jožko má z tejto oblasti svoju webovú stránku Šťastný život. Manžel ma zoznámil s riaditeľom Slovenského domu v Prahe a vďaka tomu som začala pripravovať folklórne večery v Čechách. A s mamičkou pozeráme moje relácie v Televízii OSEM.

Už neučíš, no vedieš veľmi aktívny život. Často Ťa vidieť na rôznych folklórnych akciách. Čo pre Teba znamená folklór?

Folklór je súčasťou môjho života. Vďaka nemu som spoznala množstvo zaujímavých ľudí a získala nové kamarátky a kamarátov. A môžem povedať, že folklór mi priam učaroval.
Organizujem a moderujem aj programy Zaspievaj si ľudovku naživo, ktoré trvajú 2-3 hodiny. S mojimi folkloristami sme vystupovali v Banskej Bystrici (3), v Kúpeľoch Nimnica (3) a v Slovenskom dome v Prahe (7). V Prahe vystupovali všetci, ktorí sa umiestnili na 1.-3. mieste vo finále 2. série Hitparády ľudových piesní, ktorú vysielala Televízia OSEM.
Koncom júla organizujem v Kúpeľoch Nimnica vlastný festival s názvom Nimnický folklórny festival Zaspievaj si ľudovku. Uskutočnili sa už tri ročníky.

Za folkloristami, ktorí Ťa oslovia, cestuješ do rôznych kútov Slovenska, Moravy i Čiech. Ako prebiehajú takéto stretnutia a príprava na ne?

Po telefonickom, e-mailovom alebo osobnom kontakte si vyhľadám na internete informácie o nich a fotografie. Ak som nevidela ich vystúpenie, pozriem si ukážky na You Tube. Požiadam ich o popis programu, ktorý mi ponúkajú. Ovešaná technikou (kamera, statív, fotoaparát, atď.) cestujem k nim autobusom alebo vlakom, nemám auto. Po vzájomnom predstavení sa porozprávame o programe a nahrávaní, predvedú mi nejaké ukážky, upresníme, čo a ako treba robiť a nahrávame. Rozhovor do relácie robím s vedúcou najradšej v ich kroji. Potom si v ňom urobím fotografie do svojho albumu. Po nahrávaní nasleduje väčšinou
príjemné posedenie spestrené rozhovormi a spevom, nechýbajú ani koláčiky, vínko a iné dobroty. Pri rozlúčke sa nám zdá, že sa poznáme už dávno a väčšinou zostaneme naďalej v kontakte. Takmer so všetkými vedúcimi si tykám. Pozývame sa vzájomne na svoje akcie, píšeme si a telefonujeme. Peknou spomienkou na stretnutia sú aj milé darčeky, ktoré mi pripomínajú príjemné chvíle s „mojimi ľudovkármi“, ako ich volám. Za pozvania, stretnutia, rozhovory, darčeky, atď. všetkým úprimne ďakujem, často na nich spomínam.

“…majme sa všetci stále lepšie, lepšie a lepšie… a snívajme svoje sny, aby sa nám malo čo plniť…”

Videli sme veľké množstvo Tvojich fotografií v rôznych krojoch. Vieš zrátať, v koľkých krojoch si už bola oblečená?

Fúúú… to je ťažká otázka. Mala by som si to zapisovať, však? Keď budem mať viac času, skúsim si urobiť zoznam. V Okienku snov mám nejaké fotografie, ale už dlhší čas som tam nepridala žiadne z tých novších. Na mojej facebookovej stránke však uverejňujem fotografie z nahrávania pravidelne. Odhadujem, že som mala na sebe okolo 40 rôznych krojov, no možno aj viac. Z tých zahraničných som mala oblečené zatiaľ len dva kroje, obidva z Moravy. Jeden, s množstvom spodničiek, bol od Kyjova, zo Svatoboříc-Mistřína a ten druhý z okolia Brna.

Koľko máš vlastných krojov?

Mám len dva kroje. Môj prvý kroj je z nášho regiónu, čiže z Požitavia. Mám k nemu dve zásterky a štyri čepce v rôznych farbách. Nedávno som dostala zemplínsky kroj ako darček za nahrávanie od Evky Hlodinkovej z Michaloviec. Rôzne súčasti nášho kroja mi darovali aj vedúce folklórnych skupín z blízkeho okolia. Všetkým ďakujem za radosť, ktorú mám z ich „folklórnych“ darčekov.
A najnovšie sa teším aj z vlastnej FS. Nie, nemám vlastný folklórny súbor ani skupinu, ale mám „folklórnu skriňu“, v ktorej mám kroje – sukne, zásterky, rukávce, lajblíky, spodničky, čepce, šatky, pestrofarebné mašle, vyšívané ručníčky, korálky, obuv a pod.

V ďalších číslach časopisu Magická žena budeš mať svoje rubriky „Zaspievaj si ľudovku“ a “Ezoterické okienko”. Na čo sa naši čitatelia môžu tešiť?

Mám v pláne uverejňovať rozhovory so zaujímavými ženami, ktoré sa venujú folklóru alebo ezoterike rôznym spôsobom. Akým, to sa čitatelia dozvedia prostredníctvom časopisu Magická žena. Rubrika “Ezoterické okienko” začína už v tomto čísle a “Zaspievaj si ľudovku” bude mať prvého hosťa v tom nasledujúcom. Bude ním… viete kto? Nechajte sa prekvapiť…:)

Lúčim sa svojím obľúbeným pozdravom – majme sa všetci stále lepšie, lepšie a lepšie… a snívajme svoje sny, aby sa nám malo čo plniť…:)

Krásne dni Vám praje
                                   Mgr. Elenn Waltersteinová

Leave a reply

TOPlist